Ullensakerskolen står samlet i troen på at skolen ikke skal være verdinøytral. Vi skal være en trygg arena der alle elever opplever å bli sett, hørt og respektert, uavhengig av kjønn, kjønnsidentitet eller seksuell orientering. I en tid hvor vi ser økende motstand mot mangfold i samfunnet, er det viktig for oss å stå opp for de verdiene som skolen bygger på. Ved å markere Pride ønsker vi å vise elevene våre at det er plass til alle, og at vi heier på et inkluderende fellesskap hvor ulikhet er en styrke.

Markeringen gjennomføres på ulike måter på skolene i Ullensaker. Noen over en dag, andre over en uke eller en hel måned. Felles for alle er ønsket om å skape et skolemiljø der hver enkelt elev kan være seg selv, og føle seg trygg og verdifull.

På Utdanningsdirektoratet`s nettsider står det blant annet at det å heise regnbueflagget og markere Pride er helt i tråd med de grunnleggende verdiene skolen har bygget på, som inkludering, respekt for mennekseverd, likestilling og likeverd. Les mer om dette her: Mangfold og pride | udir.no

Ordfører Ståle Lien Hansens svar i kommunestyret 20. mai:
"Alle barn og unge i Ullensaker har rett til et trygt og godt skolemiljø, også skeive. Et ansvar som kommunen og alle ansatte tar på alvor. Ansatte i Ullensakerskolen har fått opplæring i Rosa kompetanse gjennom organisasjonen FRI, og skolene jobber aktivt med verdien i læreplanen som handler om mangfold, respekt og tilhørighet. Når det gjelder Pride og regnbueflagg så har ikke kommunen gitt føringer til skolene. Det er opp til hver enkelt skole å vurdere hvordan de ønsker å markere dette, om de vil flagge, ta det inn i undervisningen eller om de vil gjøre noe annet. Den tilliten til skolene mener vi er viktig. Så har ordfører merket seg oppfordringen til direktøren i Utdanningsdirektoratet, og synes han har noen gode poenger, men mener samtidig at man skal være varsom med å presse fram bestemte måter å markere Pride på i skolen. Lokalt handlingsrom og lokal forankring er avgjørende for å skape en reell trygghet og ordentlig inkludering. Så Ullensaker står ved sine verdier. Vi skal være en kommune for alle. Vi skal ha skoler der alle barn føler at de hører til, der skolen får lov å markere dette på egenhånd slik de vil, hver eneste dag.

Vi håper dette kan bli starten på en felles tradisjon i Ullensakerskolen. Vi på Døli skole ønsker alle en flott og inkluderende Pride-markering!


Publisert: 18.06.2025 09:07
Sist endret: 02.07.2025 08:33